Geoblog.pl    Archi    Podróże    Run fat boy! Run!!! Maratony w ... aby do setki ;-)    Porto - Igreja de Santo Ildefonso, Igreja de Lapa, Igreja de Santa Clara

Porto - Igreja de Santo Ildefonso, Igreja de Lapa, Igreja de Santa Clara

Portugal
Portugal, Porto

Niezaleznie czy sa na liscie UNESCO czy nie, czy ktos inny bedzie uwazal je za warte wizyty - to sa to obiekty ktore na mnie zrobily wrazenie. Fakt ze Igreja de Santo Ildefonso robi glownie wrazenie z zewnatrz - w nocy za sprawa oswietlenia a w dzien za sprawa ... swiatla slonecznego :D. Piekny - pomimo lekkiego zaniedbania. Natomiast Igreja de Santa Clara wprost przeciwnie - szukalem jej dwa dni - no gapa, i to wszystko przez kiepska mape - i w koncu znalazlem. Z zewnatrz zupelnie jej nie widac - jest polozona za murem w ktorym jest niewielka, nie rzucajaca sie w oczy brama. natomiast w srodku ... piekna. Niestety dzien byl pochmurny, ciagle padalo i swiatlo wewnatrz bylo bardzo kiepskie. Dodatkowo akurat bylem mocno zmeczony i trzesly mi sie reca (na glodzie ;-) ) wiec zdjecia wyszly kiepskie, nieostre lub wcale. Co nie zmienia postaci rzeczy ze warto tu przyjsc.
Igreja de Lapa - duza rzecz ;-). Mialem szczescie bo akurat trwal slub wiec kosciol byl oswietlony i mozna bylo przypatrzyc sie dokladnie. I zanurzyc sie w zielonosc ;-)

Igreja de Santo Ildefonso - kosciol zaczeto budowac w 1709 roku a ukonczono w 1739. Powstal na miejscu sredniowiecznej kaplicy z roku 1296 .... Kosciol ucierpial w czasie oblezenia Porto w 1833 (do tej daty jeszcze wroce ;-) ) ... Cecha charakterystyczna - ok 11000 malowanych plytek na fasadzie. Do ogladania w dzien i do ogladania w nocy :D

Igreja de Santa Clara - ufundowana w 1457 roku, przebudowywana i zmieniana glownie w wieku XVIII. TRZEBA zobaczyc!

Igreja de Lapa - poza tym ze jest zbudowana w XVIII trudno sie czegos dowiedziec nie znajac portugalskiego. Nie jest podobna (wewnatrz) do innych kosciolow ktore widzialem w Porto: wiele wprost ocieka zloceniami, detale rzucaja sie na oczy i kosciol przytlacz bogactwem. Sa takie - jak Se ktore wprost przeciwnie mimo "bogactwa" zlocen i detali porazaja prostota i surowoscia. Ten jest tak posrodku. a moze po prostu na oczy rzucila mi sie zielonosc :D

Biegacz
Biegacz - 2010-11-17 17:28
No dobra, ale co z maratonem? Pominąłeś go w opisach :)

Archi
Archi - 2010-11-17 17:32