Geoblog.pl    Archi    Podróże    Polska - Kujawy i Pomorze    Przedmoście Bydgoskie
Zwiń mapę
2011
04
paź

Przedmoście Bydgoskie

 
Polska
Polska, Zielonczyn
POPRZEDNIPOWRÓT DO LISTYNASTĘPNY
Przejechano 426 km
 
Przegladajac strony poswiecone zamkom trafilem na stronke polskich bunkrohunterow. Okazalo sie ze niedaleko Bydgoszczy ciagnie sie kilkunastokilometrowy pas bunkrow. Najwiekszym zaskoczeniem bylo ze sa to polskie bunkry z okresu kampani wrzesniowej! O ile wszyscy wiedza ze byly jakies bunkry na Westerplatte i niektorzy slyszeli o obronie Wizny, to Przedmoście Bydgoskie??? Bylo to dla mnie wielkie zaskocznienie ukazujace po raz kolejny bezmiar ignorancji... Wiec w pierwszej wolnej chwili odpalilem rower i pojechalem. Coz, zle oszacowalem swoje sily, a to ze dochodzilem do siebie po maratonie nie poprawilosytuacji. Widzialem tylko malutki kawalek Przedmoscia, ale to jest miejsce do ktorego wroce. Najlepiej z Danio :D

Krotka notka za strona Klubu Odkrywcow Historii Regionu:

"Przedmoście Bydgoskie to polska pozycja obronna z okresu kampanii 1939 roku, zlokalizowana w niewielkiej odległości na północ i zachód od Bydgoszczy. Zadanie przygotowania, a następnie obrony Przedmościa otrzymała stacjonująca w Bydgoszczy 15 Dywizja Piechoty Wielkopolskiej gen. Zdzisława Przyjałkowskiego, wchodząca w skład Armii ,,Pomorze" gen. Władysława Bortnowskiego. Do wybuchu wojny wzniesiono rozbudowaną linię umocnień polowych, rozciągającą się łukiem od Górnego Kanału Noteckiego do Brdy i dalej do Wisły. Najsilniej ufortyfikowano odcinek pomiędzy Kruszynem a Osowcem, gdzie wybudowano 17 żelbetowych schronów bojowych.
Umocnienia obsadziła 15 DP, już w trakcie działań wojennych dołączyły do niej oddziały z rozbitych w Borach Tucholskich 9 i 27 DP. 3 września 1939 roku na Przedmoście uderzyły znaczne siły niemieckie: od zachodu 50 DP, od północy elementy 3 DP. 50 DP rozwinęła do ataku wszystkie swoje pułki piechoty, które atakowały stanowiska w Kruszynie, Osowcu, Sczutkach i Tryszczynie, jak również usiłowały uchwycić przyczółek mostowy pod Łącznicą. Pomimo trwających cały dzień walk Niemcy nigdzie nie przełamali obrony, sami natomiast ponieśli duże straty na skutek ognia naszej artylerii i broni maszynowej. W tym samym czasie północną część Przedmościa próbowały przełamać oddziały 3 DP, koncentrując swoje ataki na umocnieniach w rejonie Włók. Pomimo bardzo ciężkich strat żołnierze 27 DP zaciekle bronili swoich pozycji, odpierając trzy kolejne natarcia nieprzyjaciela, miejscami walcząc na bagnety z wdzierającymi się Niemcami. Wieczorem 3 września 1939 roku polskie dowództwo wydało rozkaz opuszczenia Przedmościa i odwrotu wszystkich sił w kierunku Bydgoszczy. Zgodnie z rozkazem, nocą z 3 na 4 września zwycięskie oddziały opuściły bez walki swoje pozycje, odchodząc za linię Kanału Bydgoskiego i Brdy.
Po 65 latach od tragicznych wydarzeń września 1939 roku, zrodził się zamysł ocalenia i częściowej choćby rekonstrukcji zapomnianych, niszczejących wciąż fortyfikacji na Przedmościu. Wiosną 2005 roku, w oparciu o wyniki wcześniejszych badań archeologicznych, przystąpiono do budowy w Kruszynie skansenu historyczno – wojskowego, eksponującego fragment polskiej linii obronnej z września 1939 roku. Docelowo skansen będzie obejmował żelbetowy schron obserwacyjny, rekonstruowany schron drewniano - ziemny oraz kilkadziesiąt metrów okopów ze stanowiskami strzeleckimi.
Równolegle z budową skansenu trwały prace nad wytyczeniem i oznakowaniem trasy turystycznej po umocnieniach Przedmościa Bydgoskiego. Szlak, długości około 10 km, prowadzi przez najsilniej ufortyfikowany fragment pozycji obronnej, rozciągający się pomiędzy Zielonczynem a Osowcem. Znajduje się tutaj 17 żelbetowych schronów bojowych, o zróżnicowanej konstrukcji, przeznaczeniu i stanie zachowania. Szlak ma charakter edukacyjny – na trasie rozmieszczono pięć dużych tablic informacyjnych, zawierających obszerną notę historyczną, jak również możliwie pełny zbiór planów i fotografii obrazujących przebieg działań bojowych na danym obszarze."

Wiecej na stronie - http://kohr.kujawsko-pomorskie.pl/12,l1.html
 
POPRZEDNI
POWRÓT DO LISTY
NASTĘPNY
 
Zdjęcia (8)
  • zdjęcie
  • zdjęcie
  • zdjęcie
  • zdjęcie
  • zdjęcie
  • zdjęcie
  • zdjęcie
  • zdjęcie
Komentarze (0)
DODAJ KOMENTARZ
 
zwiedził 11% świata (22 państwa)
Zasoby: 278 wpisów278 173 komentarze173 2887 zdjęć2887 0 plików multimedialnych0
 
Moje podróżewięcej
13.05.2017 - 23.07.2019
 
 
19.08.2015 - 22.07.2017