Geoblog.pl    Archi    Podróże    Polska - Kujawy i Pomorze    Twierdza Chełmno Fort III
Zwiń mapę
2010
02
paź

Twierdza Chełmno Fort III

 
Polska
Polska, Twierdza Chełmno Fort III
POPRZEDNIPOWRÓT DO LISTYNASTĘPNY
Przejechano 207 km
 
To bylo drugi podejscie do fortow Twierdzy Chełmno. Za pierwszym razem bylismy blisko ale nic nie znalezlismy. Za drugim razem zdesperowany zaczalem sprawdzac na google maps gdzie sie schowal fort dlugosci kilkudziesieciu metrow. No i sie okazalo ze 30 metrow dalej w krzakach :D. Mapa co prawda pokazuje ze jest dojazd do fortu ale .... mapa klamie. Nie ma dojazdu, no chyba ze traktorem. Rolnik wywozacy obornik zapytany o dojazd do fortu powiedzial ze nie ma a jak chcemy to musimy isc piechota. Przez jego podworko :D :D. No to poszlismy. Fort jest bardzo ladnie zachowany i chociaz dookola rosna krzaki, drzewka itd mozna spokojnie do niego wejsc. W srodku jest czysto - wyglada na to ze w zimie sluzy do przechowywania np jablek :D. Jezeli ktos ma ochote go obejrzec to przydadza sie buty (trzeba przejsc przez kawalek pola) i lampka - np. czolowka. Ot - bardzo fajnie zachowany kawalek historii tego regionu, mlodszy od zamkow ale lapie sie na pozostalosc po krzyzakach ;-).


Za stronka o Twierdzy Chełmno:

Chełmno wśród twierdz położonych w dolnym biegu Wisły jest jednym z najmłodszych założeń obronnych. Pierwsze plany umocnienia Chełmna i najbliższej okolicy pojawiły się już z początkiem XIX w. w okresie wojen napoleońskich, a pomysłodawcą był francuski marszałek N.L.Davoust.

Jednakże decyzję o ufortyfikowaniu Chełmna podjął dopiero niemiecki Sztab Generalny w 1900 roku. Zbudowana linia fortyfikacyjna otoczyła Chełmno w promieniu 6 - 8 kilometrów od strony południowo - wschodniej półkolistą linią obronną - od miejscowości Klamry poprzez Rybieniec, Stolno, Małe Czyste, Dorposz Szlachecki, Watorowo do miejscowości Kiełp. Po zakończeniu pierwszego etapu budowy umocnień według stanu z 1910 roku linię obrony o długości 25 km tworzyło 8 fortów, 4 schrony piechoty wraz z przygotowanymi wewnątrz obwodu fortecznego dla następnych dwóch baterii artylerii w miejscowościach: Stolno i Małe Czyste.

W dniu 4 czerwca 1910 roku rozporządzeniem Ministra Wojny Chełmno zostało podniesione do rangi twierdzy. Wykonane w latach 1901 - 1914 prace przy budowie umocnień nadały kształt chełmińskiemu obwodowi fortecznemu. Chełmińska przeprawa promowa przez Wisłę stanowiła centrum obwodu, co wynika z jego kształtu. W obwodzie umocnień główną linię obronną tworzyły forty i schrony piechoty. Po zakończeniu działań wojennych, na mocy Traktatu Wersalskiego Pomorze Nadwiślańskie, a wraz z nim twierdza Chełmno zostały przyznane Polsce. Przekazanie obiektów twierdzy polskiej misji wojskowej nastąpiło w styczniu 1920 roku. W okresie II wojny światowej Niemcy dokonali kolejnej rozbudowy linii fortyfikacyjnej.

W związku z tym, że w całej swej historii umocnienia chełmińskie nie zostały w większym stopniu poddane sprawdzianowi użyteczności bojowej, po dziś dzień zachowały się w prawie nienaruszonym stanie. Po II wojnie światowej wykorzystane były m.in. jako miejsce detonowania niewybuchów czy przechowywania środków ochrony roślin. Obecnie forty i schrony twierdzy Chełmno, ze względu na swą oryginalność, cieszą się wielkim zainteresowaniem nie tylko wśród miłośników fortyfikacji ale i u wielu turystów.
 
POPRZEDNI
POWRÓT DO LISTY
NASTĘPNY
 
Zdjęcia (11)
  • zdjęcie
  • zdjęcie
  • zdjęcie
  • zdjęcie
  • zdjęcie
  • zdjęcie
  • zdjęcie
  • zdjęcie
  • zdjęcie
  • zdjęcie
  • zdjęcie
Komentarze (0)
DODAJ KOMENTARZ
 
zwiedził 11% świata (22 państwa)
Zasoby: 278 wpisów278 173 komentarze173 2887 zdjęć2887 0 plików multimedialnych0
 
Moje podróżewięcej
13.05.2017 - 23.07.2019
 
 
19.08.2015 - 22.07.2017