Geoblog.pl    Archi    Podróże    W międzyczasie czyli zobaczone mimochodem - Litwa, Łotwa i Estonia    Litwa …no właśnie taka polskość

Litwa …no właśnie taka polskość

Litwa
Litwa, Imbradas

Czego szukamy wyjeżdżając do innego kraju – poza wakacyjnym odpoczynkiem, ciepłym morzem, drinkami nad basenem i tancerkami hula? Różnie, jak jakiś czas temu powiedziała o mnie Grażdanka: dajcie mu jakiś kawałek historii i będzie szczęśliwy. Co nie znaczy że drinki nad basenem z gromadką tancerek hula by mnie nie cieszyły! Ale kawałek historii cieszy bardziej, przynajmniej w moim wieku ;-) Tak więc przygotowując się do przejazdu przez Litwę znalazłem wątek przewodni w postaci drewnianych kościołów i starałem się nim podążać.
Kościół w Imbradas znalazłem na jakiejś litewskiej stronie – wybudowany prawdopodobnie w roku 1891, niedawno pomalowany na śliczny ;-) zielony kolor. Niestety, podobnie jak inne –zamknięty na cztery spusty… Wokół kościoła znajduje się parafialny cmentarz z kilkunastoma polskimi grobami wypieranymi przez litewskie – za jakiś czas ślad po polskości zniknie tu z – dosłownie – powierzchni ziemi.

vlak
vlak - 2015-04-18 16:03
Jak to jest z tymi polskimi grobami na małych, wiejskich cmentarzach? Dokonywane są ekshumacje czy po prostu usuwane są same pomniki?

13.05.2017 - 23.07.2019

19.08.2015 - 22.07.2017