Geoblog.pl    Archi    Podróże    W międzyczasie czyli zobaczone mimochodem - Litwa, Łotwa i Estonia    Tallinn na weekend
2016

Tallinn na weekend

Estonia
Estonia, Tallinn

Gdybym wiedział, ba –gdybym tylko przypuszczał że Tallinn jest taki jaki jest… No gdybym wiedział to bym nie siedział na tyłku w Helsinkach tylko już dawno odwiedził to miasto!. Ponieważ to moje zapiski więc subiektywność jest oczywista, ale… bardzo ładne stare miasto, urokliwe, kompaktowe więc w ciągu weekendu do zwiedzenia bez napinania pośladków i nadwyrężania nóg. To nic że część infrastruktury nastawiona na golenie skandynawskich turystów. To nic. Piękna starówka pełna kafejek i restauracji, ceny czasami z kosmosu, czasami normalne a czasami całkiem przyzwoite. Kawa bardzo dobra choć sernik nie umywa się do wileńskiego, piwo …chyba lepsze … no będę szczery – najlepsze z „nadbałtyckich”. Co prawda dostać piwo w minibrowarze/pubie było trochę trudno ale… udało się. Z pełną premedytacją mogę powiedzieć że rosyjska restauracja na rynku była …taka jak oczekiwałem – kelner ma cię w rzyci, knajpa zrobiona na starą rosyjska chatę, taką wiecie z zapieckiem i miejscem do spania na piecu… A jedzenie? Świetna soljanka, pyszne piel mieni no i bliny ze śledziami… palce lizać, od stołu nie wstawać. A przed odjazdem jeszcze wizyta w sklepie i , naprawdę nie mogę!!!, zrobienie zapasu serów – twardy twaróg z kminkiem, twaróg z bazylią, twaróg wędzony… Dlaczego tyle czekałem z odwiedzeniem Tallinna? Dupa ze mnie ;-) Więc – kulinaria na tak, a architektura? Piękne, średniowieczne stare miasto, z wysoką – dość długo najwyższą na świecie – wieżą kościoła. Urokliwe uliczki, piękne kamienice, zamek (lubię zamki prawie tak mocno jak wino). No ładnie jest! A i jeszcze coś co mnie bardzo wzruszyło – tablica pamiątkowa upamiętniająca ucieczkę z internowania polskiego okrętu podwodnego „Orzeł” – tak, kto pamięta że został tu – znaczy w Tallinnie - internowany i uciekł do Wielkiej Brytanii by walczyć i znaleźć grób na dnie morza Północnego … . Pomijając sentymenty - Tallinn to najładniejsze miasto w krajach nadbałtyckich – oczywiście z tych które subiektywnym okiem widziałem.

mamaMa
mamaMa - 2016-04-08 20:05
Dupa nie dupa, fajnie, że pojechałeś.
A zdjęcia jak malowane:-)

zula - 2016-04-09 07:41
Cudne zdjęcia...
Miło oglądać miejsca ,które nie tak dawno zwiedzałam.

jowa31
jowa31 - 2016-04-14 21:44
TAK, tez uważam, że Tallinn jest cudny, a na Twoich fotkach wręcz bajkowy!

mirka66 - 2017-04-01 09:54
Piekne miasto.Uwielbiam takie klimaty.

13.05.2017 - 23.07.2019

19.08.2015 - 22.07.2017