Geoblog.pl    Archi    Podróże    Finlandia. Na dłużej    Finlandia jest jak czarna dziura. Czyli nocne przemyślenia ...

Finlandia jest jak czarna dziura. Czyli nocne przemyślenia ...

Finlandia
Finlandia, Helsinki

WTF???
Że co?
WTF(2)???
Tak to właśnie jest – Finlandia jest jak czarna dziura. Pewnie po zimie napisałbym że jak biała dziura, ale nie – jest jak czarna dziura! Nie dlatego że wsysa, wysysa i nie wypluwa. Wyjeżdża człowiek do Finlandii i od razu tak jakby spadł na powierzchnie czarnej dziury – znajduje się błyskawicznie poza horyzontem zdarzeń. Nikt go nie odwiedza, nikt nie pisze maili i nie zaprasza na imprezy. Nie ma co liczyć na grilla, nie wysępi od nikogo browara, nic nie wie, no czarna d… dziura znaczy się. Sępienie browarów to ciężka sprawa w kraju w którym promocyjna puszka piwa lokalnego browaru (bleeee, paskudztwo) kosztuje 3.59euro, a ten sam trunek w knajpce po drugiej stronie kosztuje …9euro. A wracając do czarnej dziury – wypadnięcie z list mailowych ma też dobre strony – nie musze się dokładać do prezentów urodzinowych ;-) i …(drapanie się głowę…) więcej plusów nie widzę. To ja się dorzucę do prezentu a wy mnie zaproście na browara. OK.? No dobra – żartowałem! Nie do końca oczywiście. Ponieważ rzecz o Finlandii wiec …w ciągu ostatnich kilku miesięcy 3 razy płynąłem promem pomiędzy Tallinem a Helsinkami. Za każdym razem zaskakiwały mnie tłumy Finów z …wózeczkami na kółkach wsiadających na prom. Stary już jestem i czasami nie łapię oczywistych oczywistości – do czasu! Pewnego dnia jadąc na ścianę mało nie spadłem z roweru: dziewczę – młode, fińsko-blondyńskie, na pierwszy, drugi i trzeci rzut oka nie wykazujące objawów patologii – ciągnie taki promowy wózek pełen 24-paków piwa. Skłamałbym że sterta skrzynek piwa była od niej wyższa. Nie była, ale tylko dlatego że była dosyć wysoka…. I od tej pory drąży mnie robak ciekawości – na co jej tyle piwska??? Czy Finowie maja jakieś dyżury – w tym tygodniu ty jedziesz do Estonii po piwo a za tydzień Juha, Sami, Jarko, Atte, Atti, Pasi …? Jakieś dyżury klasowe/klatkowe/kumplowskie??? Za trochę ponad tydzień idę na imprezę wiec może jakiś Fin się napatoczy i wtedy go zapytam? Tak czy inaczej – ceny alko są takie jakie są i wcale nie dziwi że na imprezę każdy przychodzi z własną flaszka i dopóki ma to pije a jak już nie ma to …z tego co słyszałem to Finowie chodzą na imprezy dobrze przygotowani – nie ma że sie skończy i ktoś skoczy do sklepu za rogiem albo zaprzyjaźniony taksówkarz przywiezie… to naprawdę uczy dobrego planowania! Swoją drogą bardzo to dziwne w Finlandii – alkohol jest bardzo drogi, wszyscy jeżdżą do Estonii na zakupy więc przykładając polską miarkę – wszyscy powinni pędzić bimber, zacierać no w najgorszym razie robić winko. A tu… no jeszcze tego nie rozgryzłem –wszędzie powinny być w sklepach zestawy młodego Wędrowycza, drożdże, rurki fermentacyjne, pożywki, gąsiory… no wszystko czego młody bimbrownik mógłby oczekiwać po tak konkurencyjnym kapitalizmie w tak represyjnym alkoholowo kraju. A tu nic! Znaczy się niby są zestawy do nastawienia domowego piwa w zbójeckiej cenie. Po długich poszukiwaniach trafiłem nawet na jakieś gąsiorki… No ale to jakiś margines, podziemie, no jednym słowem TRAGEDIA. Fińska, nie grecka, ale za to w wielu aktach  Dość, że już jakiś czas temu doszedłem do wniosku że co prawda przeniesienie się do Finlandii nie było złym pomysłem, ale przyjazd do tego kraju tylko z jednym 5l gąsiorkiem to już błąd z gatunku niewybaczalnych. W dodatku gąsiorek już jakiś czas temu w ramach akcji – na złość Putinowi wypij tyle jabłek ile to możliwe – zajął cydr. I do czasu kiedy drożdże nie skończą swojej roboty …Drogi św. Mikołaju – przyślij mi drugi gąsiorek, albo i dwa… najlepiej ASAP. Adres znasz 
Tak naprawdę to dziś co innego miało być tematem przewodnim. Nie alkohol lecz astronomia. Ach czasy studenckie, obserwatorium w Piwnicach i dr.M… Tematem miała być fińska czarna informacyjna dziura. WTF? To ja mam się dowiadywać pokątnie że MG jedzie na 2 miesiące do Azji??? Sam? A koledzy to co??? I co? Teoria czarnych dziur mówi że nic nie jest w stanie wydostać się spoza horyzontu zdarzeń. Tyle że twórcy teorii nie znali ludzi radzieckich. Ludzie radzieccy – ups - rosyjscy… wiec ludzie rosyjscy pilotują samoloty linii Aeroflot. Dobra linia, rosyjska! Wiec …nie znasz dnia, ni godziny kiedy ruski samolot wyląduje w… MG – ja będę wysuszony po fińskiej prohibicji, więc miej coś ratunkowego pod ręką!!!
PS. Jeżeli nie jesteś abstynentem to jadąc do Finlandii weź z sobą kilka flaszek. Na miejscu drogo jest i zakupy robić można w dziwnych godzinach. I nie mów że Cie nie ostrzegałem ;-)

Zosia
Zosia - 2014-08-20 08:59
Dokładnie takie samo ostrzeżenie kieruję do przybywających na ziemie szwedzką ;)
zwłaszcza z ziemi polskiej do szwedzkiej..;)
Co prawda w Ica można nabyć ..piwo?, ale 3,5% max - ok 12-20kr za butelkę/puszkę lub wino..bezalkoholowe;)
Konkret do nabycia tylko w systembolaget - nielicznych punktach -ok 400 w całej Szwecji - państwowa sieć sklepów mająca monopol na alkohol powyżej 3,5%. Dlatego pełne wózki alkoholu w Sassnitz przeładowywane do szwedzkich aut oczekujących na prom przestały mnie dziwić..;)
To jak Trener - kiedy wpadasz do nas?
/ przygotowany..;0/

Archi
Archi - 2014-08-20 14:42
Musowo! Tyle że na razie czasu brak. Dam Wam okrzepnać na obczyźnie i wtedy nawiedzę Szwecję.

paniczewpodrozy
paniczewpodrozy - 2014-08-27 09:32
No jakbyśmy wiedzieli, że takie zapotrzebowanie, to byśmy podrzucili jakiś osprzęt z dziadkowej piwnicy jak przetaczaliśmy się przez Helsinki w lipcu :)

13.05.2017 - 23.07.2019

19.08.2015 - 22.07.2017