Geoblog.pl    Archi    Podróże    Finlandia. Na dłużej    Porkkala. Po drodze do Hanko.
Zwiń mapę
2014
02
sie

Porkkala. Po drodze do Hanko.

 
Finlandia
Finlandia, Porkkala
POPRZEDNIPOWRÓT DO LISTYNASTĘPNY
Przejechano 44 km
 
Wybrałem się na zachód od Helsinek. Plan był ustalony - jedziemy w okolice Hanko żeby pozwiedzać pozostałości po radzieckiej obecności w Finlandii – tych z czasów wojny i tych powojennych.
Stosunki Finlandii z Rosją a później Związkiem Radzieckim nie były łatwe, ale mimo wszystko dalekie są od polskiego popieprzenia. No bo z jednej strony największym powodem do chluby dla Fina jest to ze w czasie Wojny Zimowej dali rade zatrzymać Armię Czerwoną, a z drugiej strony gdzieś w Tampere jest Muzeum Lenina, a w kościołach stoją posągi cara Aleksandra I. Wiec – tak jak to często bywa – stosunki mocno pokręcone.
W sobotę rano – w piękną słoneczną sobotę - wybrałem się z Andriejem drogą nr 51 na zachód. Przed przyjazdem do Finlandii coś tam przeczytałem coś tam pamiętałem, ale już pierwszy wyjazd poza Helsinki, w teren, zaskoczył mnie – używając mowy polityków – okrutnie. A może brutalnie? Niech będzie że wyjazd zaskoczył mnie brutalnie i okrutnie, z całą bezwzględnością obnażając mą ignorancję i braki w wiedzy historycznej. Oczywiście wiem, że w języku polityków słowo ignorancja występuje tylko i wyłącznie w odniesieniu do innych osób, więc – wyjazd zaskoczył mnie brutalnie i okrutnie, z całą bezwzględną zaciekłością obnażając mi Waszą  ignorancję. Ufff, najtrudniej jest zawsze zacząć…
Bez tego zadęcia – ruszyliśmy z Helsinek w stronę Hanko szosą nr 51. Później jakoś mi się tak skojarzyło ze strefą 51, ale to chyba przypadek ;-). I ledwo minęliśmy Espoo, a już bezmiar ignorancji zaczął się przesączać do rzeczywistości – jadę z Helsinek na zachód i trafiam na znak granicy fińsko-radzieckiej! Eee? Na zachodzie? Tak właśnie. Od 1941r Finlandia była w stanie wojny z ZSRR. We wrześniu 1944 zawarła rozejm w ramach którego podjęła działania wojenne przeciwko dotychczasowemu sojusznikowi czyli III Rzeszy. Jednocześnie zgodziła się na wydzierżawienie na 50 lat bazy morskiej w Porkkala i terenów dookoła bazy – razem 380km2 . Dla niewtajemniczonych – to tylko kilkanaście kilometrów na zachód od centrum Helsinek, ot w zasięgu dział z bazy.
7 tys. mieszkańców otrzymało 10 dni na opuszczenie swoich domów. Jednocześnie Rosjanie rozpoczęli fortyfikowanie bazy – materiały takie jak stal i cement musiały być dostarczone przez Finów. Porkkala była – tu odrobinę wybiegam naprzód ze zwiedzaniem a cofam się w historii Finlandii – przedłużeniem tej samej doktryny ZSRR co baza na półwyspie Hanko z 1940 roku: miała od północy zablokować dostęp do Zatoki Fińskiej i Kronsztadu. Teren został wydzierżawiony na 50 lat, ale w 1956 roku na skutek zmian w sytuacji międzynarodowej, rozwoju techniki wojskowej itp. wydzierżawione tereny zostały zwrócone Finlandii. I tak właśnie w ten piękny sobotni poranek wjechaliśmy na tereny okupowane … Z ręką na sercu – nie ma zbyt wielu pozostałości po obecności rosyjskiej – budynek byłej komendantury bazy, fragment brukowanej drogi, brama do wojskowego stadionu - zagubiona w lesie odwiedzana tylko przez Rosjan wspominających imperialne dzieje. Są pozostałości bunkrów – wysadzone przez Rosjan przed opuszczeniem bazy. I niewielkie muzeum – Degerby Igor Museo jedna wiata z samochodem Gaz i jeden barak w którym na ścianach wiszą zdjęcia przed/w czasie/po … Ludzie opuszczający swoje domy i pomagający sobie w ratowaniu dobytku, wycięte lasy, strażnicy z psami, dziecięce rysunki z wujkiem Stalinem, powroty w 1956…w sumie nic wielkiego ale kawałek historii nieznany poza Finlandią.

I jeszcze tytułem wyjasnienia - muzeum miesci się w Dagerby, niedaleko zjazdu z drogi 51, podobnie jak jeden z dostępnych bunkrów. Reszta jest rozsiana po okolicy.
 
POPRZEDNI
POWRÓT DO LISTY
NASTĘPNY
 
Komentarze (0)
DODAJ KOMENTARZ
 
zwiedził 11% świata (22 państwa)
Zasoby: 278 wpisów278 173 komentarze173 2887 zdjęć2887 0 plików multimedialnych0
 
Moje podróżewięcej
13.05.2017 - 23.07.2019
 
 
19.08.2015 - 22.07.2017