Geoblog.pl    Archi    Podróże    Finlandia. Na dłużej    Kościół Świętego Wawrzyńca

Kościół Świętego Wawrzyńca

Finlandia
Finlandia, Janakkala

Jadę i oglądam. Czasami zaliczam porażkę – następny obiekt który chciałem zobaczyć był ogrodzony i strzeżony. Przez wojsko. Zupełnie niechcący postanowiłem obejrzeć z lekka zrujnowany kościół na terenie wojskowym, ale z przyczyn wiadomych nie udało się. Trudno, zawróciłem Szerszenia przed szlabanem i pojechałem do Janakkala. Kolejny kościół, tym razem murowany a nie drewniany. Wybudowany w roku 1520, przebudowany w stylu imperialnym (Qrcze co to znaczy? I w stylu którego Imperium? Imperium kontratakuje?) w XIX wieku. Dzwonnicę dobudowano pod koniec XVIII… Ambona jest datowana na rok 1660 a kilka drewnianych figur jest z XV i XVI wieku. W sumie to nieważne – ładny wiejski kościół, kryty gontem, murowany z kamienia – wygląda trochę jak gość z przeszłości… Szkoda że foszasta pogoda nie pozwoliła na lepsze zdjęcia – bo to albo niebo było szaro-ołowiane, albo deszcz padał… Muszę się przyznać że trochę posiedziałem przed tym kościołem – tak bez celu, gapiąc się na dzwonnicę… ot, spodobało mi się, nikogo w pobliżu nie było … cisza, spokój i sterta kamieni którą ktoś 500 lat temu uformował. To właśnie w takich miejscach czuję że historia dotyka mnie brudnym paluchem ;-)

PS. Oczywiście przewodniki nawet słowem nie zająknęły się na temat tego miejsca. Czy to znaczy że jak już dotrę do miejscowości turystycznych to szczęka opadnie mi na asfalt???

mamaMa
mamaMa - 2015-05-17 09:45
Cichy i skromny, piekny...

Najmlodszy ze sredniowiecznych w prowincji Häme. Budowniczym byl Ake Tott, byc moze owe przez Ciebie sfotografowane herby to akurat jego rodzinne (ma ich byc we wnetrzu trzy,ale jest tez pare innych). Powstal na miejscu drewnianego kosciola, ktory tutaj istnial juz prawdopodobnie w XIII wieku, ale okoliczna ludnosc zbierala sie czesto i ochoczo, szczegolnie 10 sierpnia (co za przypadek:-)) wokol pobliskiego zrodelka sw. Wawrzynca. Zanim pojawil sie ow swiety, istnial w czasach poganskich ofiarny oltarz (badz po prostu wzgorze) poswiecone bogu Taara. Do XVIII wieku uprawiano przy tym krystalicznym zrodle czary, ktore zostaly w koncu zabronione przez koscielna kapitule.
W srodku maja znajdowac sie figury swietych: Wawrzynca, Olafa i Stefana (znajduja sie?), a ambona pochodzi z lat 60-tych XVII wieku.

Archi
Archi - 2015-05-17 11:30
XVII wieczne figury wisz bo bokach oltarza, ale jakos tak glupio mi bylo pchac sie w kazdy kat

13.05.2017 - 23.07.2019

19.08.2015 - 22.07.2017