Geoblog.pl    Archi    Podróże    Finlandia. Na dłużej    Nesseby. Czy ja aby na pewno jestem w dobrym miejscu?

Nesseby. Czy ja aby na pewno jestem w dobrym miejscu?

Norwegia
Norwegia, Nesseby

Przygotowując się do wyjazdu zrobiłem też wersję z „opcją norweską”, czyli gdyby czasu starczyło itd. To co by można w północno-wschodniej Norwegii zobaczyć. Była więc opcja narodowo-patriotyczna, czyli rajd do Narviku i w okolice, i landszaftowa czyli Lofoty, no i jeszcze opcja standardowa – jak renifery, o pardon – kolarze i kampery, czyli Nordkapp. Nordkapp nieszczególnie mnie pociągał ale Lofoty to już inna sprawa. Ale i tak Narvik był najwyżej na liście życzeń. Niestety odległości były za duże – nie zdecydowałem się dodawać jeszcze 1500km do trasy, no bo co to za rozrywka spędzić cały urlop za kierownicą? Postanowiłem więc odwiedzić tę część Norwegii która w każdych innych okolicznościach byłaby najtrudniej dostępna – Finmark, czyli okręg wysunięty najdalej na wschód. Chciałem zrobić dwie rzeczy – zobaczyć Vardo, norweską fortecę wysuniętą najdalej na wschód, i jeszcze jedną, w sumie głupią rzecz o której później napiszę. Jako że miałem duuuużo czasu, więc jechałem niespiesznie i kiedy tylko widziałem „coś” to wstrzymywałem Szerszenia i patrzyłem. Tak jak na kościół i okolice w Nesseby. Nie taki stary bo z roku 1858, na ziemię nie powala, ale jest i stoi w „pięknych okolicznościach przyrody” na małym półwyspie. Wiatr trochę wieje, deszcz trochę pada i słońce trochę świeci – taki groch z kapustą będzie mi towarzyszył cały dzień aż do wieczora. Ale w słonecznych okienkach jest ślicznie, pocztówkowo. Ale jakoś tak mało norwesko – płasko, bez fiordów, klifów i urwisk ;-)

13.05.2017 - 23.07.2019

19.08.2015 - 22.07.2017