Geoblog.pl    Archi    Podróże    Maroko, czyli klątwa flaminga uderza po raz drugi.    Przed startem

Przed startem

Maroko
Maroko, Marrakech

Sobota. Jutro niedziela. Wiem, to nic odkrywczego. Ale jutro jest ta niedziela, jutro kilka tysięcy ludzi, w tym kilkudziesięciu Polaków, pobiegnie maraton. A ja … łamię się – boli, palec wygląda jakby czołg po nim przejechał, stopa jest spuchnięta, kuśtykam … Ostatecznie decyduję że spróbuję, najwyżej zejdę z trasy. Wiem że to głupota, ale jeszcze niedawno w grudniowym kilkunastostopniowym mrozie robiłem 20km wybiegania. Żal mi tego czasu, odmrażania sobie różnych organów i kryształków lodu na brodzie… Więc decyduję się biec. I tu niespodzianka, niemiła, dotyka Andrzeja –okazuje się że nie ma go na liście startowej i nie ma szans na bieg. Trudno, ja odbieram pakiet startowy i razem zwiedzamy Marrakech.
W zasadzie zaraz po śniadaniu ruszamy na zwiedzanie. Wieczór dnia poprzedniego był przedsmakiem tego co widzimy dziś – szerokie ulice, europejski, no prawie europejski, wygląd ulic i tylko ten ruch uliczny… coś nie pasuje – pomijam hałas klaksonów bo wiadomo że na południe od Wąchocka ;-) temperament kierowców jest większy i ekspresja wyrażania emocji też jakby bardziej żywiołowa. Chodzi raczej o to że na razie trudno jest nam się połapać w zasadach ruchu drogowego. Czy są jakiekolwiek zasady??? Jeżeli są to trudno mi się w nich połapać – wszędzie widać mnóstwo policjantów, żandarmów i kto tam jeszcze nosi mundury… ale policjanci nie reagują na wydawałoby się ewidentne przekroczenia przepisów. I gdy w końcu zatrzymują gościa na skuterze to… stoję i patrzę, i za nic nie mogę pojąć czym ten kierowca zasłużył sobie na zatrzymanie. Dopiero analiza zdjęć … pacjent jechał sobie na rondzie skuterem pod prąd… To się dopiero nazywa swobodna interpretacja przepisów :D
Marrakech… jest głośny, irytujące jest traktowanie jak chodzącej skarbonki i nagabywanie na ulicy. Stanowczo lepiej czuję się pijąc kawę czy herbatę w „ogródku letnim” na Jamaa El Fna. Spotykamy się na placu Jamaa El Fna rankiem kiedy nie ma jeszcze dużego ścisku i … co można powiedzieć więcej ponad to co napisały przewodniki? Ten plac to niematerialne dziedzictwo ludzkości – może tak samo wyglądało tysiąc czy dwa tysiące lat temu. Do mnie nie bardzo to przemawia, ale może to przez brak empatii i ogólną irytację. Z dużą przyjemnością chowam się w kawiarni. Pora na bliższe poznanie ekipy z Polski i ,w związku ze zmianą planów, ustalenie co robimy dalej. Polacy – Violetta i Ela oraz Rafał i Władek jadą w Atlas na JT, my – Anglicy – w tym samym czasie będziemy robili …jeszcze nie wiemy co, ale po zejściu Polaków z gór będziemy w kontakcie i resztę pobytu spędzimy razem. Grażdanka pomaga w negocjacjach handlowych pomiędzy Polakami a taksówkarzem – umawiają się na przejazd w góry i …ruszamy zwiedzać medynę. Medyna nie robi na mnie dobrego wrażenia – to nie moje klimaty: ludzie, dużo ludzi, handlarze, nagabywania. Nie robi dobrego wrażenia ale …coś jest w tym miejscu – nie można odmówić mu swojego uroku – feeria kolorów, wszystko poukładane tak że nie sposób nie docenić kunsztu sprzedawcom, i to niezależnie czy są to słodycze, przyprawy, ubrania… Trochę rozczarował mnie widok garbarni i farbiarni – choć ponownie jest coś fascynującego w tym że ten sam interes kręci się w tym miejscu od setek lat. Oczywiście, jak wszystko w Marrakeschu, wejście na teren garbarni jest płatny a naganiacze kręcą sie wszędzie dookoła. Po uiszczeniu opłaty można wejść i pospacerować w brudzie i smrodzie źle oczyszczonych skór, gnijących resztek mięsa… płacę, wchodzę, oglądam i wącham. Robię zdjęcia i … szlag mnie trafia bo znowu jakiś gość wyciąga rękę po pieniądze. Ignoruję i … to działa. Czasami jakiś widok czy zapach wywołuje wspomnienia których istnienia nie podejrzewaliśmy i tu, pomiędzy stertami niewyprawionych skór i dołami z garbnikami, ten fetor wywołuje wspomnienie dzieciństwa. Tak, to śmieszne ale przypomina mi się dzieciństwo, wakacje na wsi i podobny fetorek gdzieś tam … Dobra, nie przesadzajmy, to prawda – śmierdzi, musi śmierdzieć – takie miejsce. Ale to nie zabija, jest nieprzyjemne ale … przed wejściem przewodnik, czy też raczej naganiacz, proponuje pęczek mięty dla zabicia zapachu. Ja nie korzystam i nie jest to tak naprawdę konieczne. Śmierdzi może tylko odrobinę gorzej niż w Wenecji ;-).
I jeszcze jedno mnie rozczarowuje – mury miejskie. Moje serce przyspiesza kiedy widzę kupę kamieni lub cegieł ułożone w mury i baszty. Zbrojony beton w formie bunkra to już odjazd totalny. A tu? Błoto… błoto z dodatkiem słomy, wyprażone na słońcu ale wciąż tylko błoto… Mury z błota – w tym nie można się zakochać …a jednak – ale o tym później ;-)
Gdzieś na terenie mediny zjedliśmy posiłek – kurcze, no nie polecam. Nie tylko tego miejsca ale jedzenia w ogólności w Marrakechu – należy zwiedzać, wpylać kanapki i nie jeść w tym mieście. I nie dlatego że mi nie smakowało – bo smakowało, ale dlatego że to nie miało wiele wspólnego z tym co jedliśmy później. Smak europejski, pod europejski gust, porcje małe i drogie – oto cały Marrakech.
Ale dość marudzenia – nie będę marudził, no może trochę – herbata miętowa – po marokańsku, „Berber whisky” - paskudztwo, a kawa … No kawa to zupełnie inna para ciżemek – jestem kawoszem, a może raczej kawożłopem i wszędzie, i zawsze piję kawę. A w Maroku picie kawy okazało się … loterią. Za każdym razem zamawiałem „kawę po marokańsku” i nie pamiętam żebym dwa razy pił taką samą.

olbin
olbin - 2014-10-25 16:11
Medyna w Marrakeshu... Trafiłam tam bez wcześniejszego rozpoznania merytorycznego i przeżyłam lekki wstrząs. Marrakesh jest pierwszym miejscem, gdzie się bałam, prawie posikałam się w majtki, kiedy fałszywy przewodnik naciągacz chciał ode mnie pieniądze w zamian za pomoc w znalezieniu hotelu, stojąc w ciemnej wąskiej uliczce. Kiedy później tego samego dnia znowu go spotkałam i zaczął iść za mną i za moim kolegą, aż w końcu nas opluł. To miejsce jest tak dziwne, kolorowe, budzące emocje, że pomimo tego, że idąc medyną, cały czas miałam się na baczności, ciągnie mnie tam znowu. (:

13.05.2017 - 23.07.2019

19.08.2015 - 22.07.2017